Jak powstają lizaki?

Każdy z nas zgodzi się z tym, że lizak jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów słodyczy na świecie. Kochają je dzieci, jak i dorośli – wystarczy wspomnieć postać słynnego porucznika Kojaka. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że słodkości te oferują naprawdę wyjątkowy świat doznań. Na rynku znajdziemy lizaki o niesamowitych kształtach czy kolorach. Jak jednak one powstają?

„Jak to jest zrobione?” to ulubione pytanie maluchów, których zadziwia otaczający świat. Nic dziwnego, w końcu odkrywanie tajemnic produkcji przedmiotów, które znamy na co dzień jest nie lada zabawą. W tekście wyjaśniamy, jak powstają kolorowe i słodkie lizaki, które możemy zajadać z https://www.kuri.com.pl/lizaki,c29.html.

Czym jest lizak?
Lizaki to nic innego jak wyrób cukierniczy przeznaczony do lizania, najczęściej umieszczony na drewnianym lub plastikowym patyczku. Tego typu słodycze występują w wielu różnych smakach, kształtach i rozmiarach. Najczęściej występujące w Polsce lizaki posiadają popularny i łatwy w produkcji kształt kuli. Spotykać możemy też lizaki o wymyślnych kształtach, np. serca czy kawałka arbuza. Coraz popularniejsze stają się również lizaki w formie dwukolorowych lasek. Niekiedy lizaki dodatkowo posiadają nadzienie w postaci gumy do żucia lub musującego i kwaśnego proszku.

Proces produkcji
Najpierw przygotowywana jest specjalna gorąca i słodka masa, która wylewana jest na blat, gdzie zaczyna się proces tworzenia, podczas którego masa zyskuje aromat, kolory, jest formowana, rozciągana, wałkowana. To wówczas ze sporej bryły powstają stopniowo małe, kolorowe cukierki. To, że z gorącej masy ostatecznie powstaje maleńki cukierek z wyraźnie widocznym wzorem możliwe jest dzięki procesowi automatyzacji, jednak są wciąż cukiernie, gdzie wszystko robi się ręcznie. Gotowy cukierek jest dość plastyczny i możemy nadać mu upragniony wzór – serca bądź kwiatka. Uformowany cukierek nadziewany jest na patyczek a lizak jest gotowy do spożycia!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *