Prowadzenie firmy, a płacenie podatku

Żyjemy w kraju, gdzie prowadząc firmę płacimy podatek praktycznie od wszystkiego. Co może nie jest za bardzo wyjątkowe, bo na ogól płacimy od wszystkiego, z czego korzystamy. Nawet orzech jest opodatkowany. Co nie zmienia faktu, że prowadząc firmę powinniśmy mieć łatwiej, a wszystko powinno być jakoś zminimalizowane do minimum, dzięki czemu szybciej i łatwiej byłoby rozwinąć działalność. A za tym idzie praca dla ludzi, jak i większe wypłaty. No ale nic. Trzeba płacić. Warto również w tej sprawie udać się do MH – biuro rachunkowe.

Od przychodu, od obrotu, od nieruchomości, od środków transportu. Do tego przychodzi podatek PIT, i różne inne zagwozdki prawne i luki, które możemy ale nie musimy wykorzystywać. Na samym początku, kiedy nie mamy zbyt wielkiego pojęcia o samych kosztach prowadzenia firmy, ciężko będzie nam w czymkolwiek się połapać. Pewnie zgubimy się milion razy po drodze i zaliczymy wiele nieprzespanych nocy. Młody przedsiębiorca bardziej stresuje się urzędem skarbowym, niż tym, czy znajdzie klientów w następnym miesiącu. Ze względu na oszczędności wielu założycieli firm nie decyduje się na zatrudnienie księgowej. Są skąpi, boją się wydatków i wola po prostu zarabiać. A za jakiś czas… może znajdą się pieniądze na panią z kalkulatorem w oczach. Tyle że księgowa jest nam potrzebna tak samo, jak klienci. Jeśli nie mamy bladego pojęcia, albo minimalne pojęcie o zarządzaniu finansami, to nie ma co się nawet zastanawiać nad tym, czy zatrudnić księgową. Nikt nie powiedział nam, że musi być ona zatrudniona w naszej firmie na stałe.

Może dochodzić od potrzeby, możemy jej wysyłać wszystkie dokumenty pocztą, a ona załatwi wszystko na odległość. Wygodnie i szybko. Dobrze jest mieć kogoś takiego, ponieważ nikt inny nie doradzi nam dobrze w dziedzinie finansów naszej firmy, jak właśnie księgowa. Ustalić budżet? Nie ma problemu – zrobi to, podliczając wszelkie koszty, wydatki. A ty dostaniesz wszystkie cyfry pod nos. Spokój. Można spokojnie skupić się na budowaniu firmy, aby była coraz większe. Tylko wcześniej koniecznie trzeba zapytać księgowej, czy damy radę to zrobić.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *