Podstawowe informacje o systemie bankowy SWIFT

System rozliczeń SWIFT. Więcej szczegółów na flobo.io.

Mimo, że de facto na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo osób pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji w stosunku do Rosji jako riposta Zachodu na konflikt na Ukrainie. Ale system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z filarów wydajnego funkcjonowania bankowości międzynarodowej.

System SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie zdecydowanie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny używany w dzisiejszych czasach system tego typu. Nie licząc m.in. w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SORBNET, Express Elixir i SEPA.Na świecie wykorzystywane są również przeróżne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na obszarze konkretnego kraju.

Czym więc wyróżnia się system bankowy SWIFT? Działa on praktycznie we wszystkich krajach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekroczyła już 11 tysięcy, ale także giełdy, domy maklerskie i masa pozostałych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest również przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie okazjonalnie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie odszukać takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, mających oddziały w Polsce.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]