Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Jeśli chcesz zamówić motoreduktor walcowy, koniecznie wejdź na ultrarobotics.pl.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc zintegrowane układy napędowe składające się z przekładni mechanicznej oraz silnika elektrycznego. Jak pracują motoreduktory i jak się je wykorzystuje? Dowiesz się wszystkiego z naszego artykułu.

Motoreduktory – redukują prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają skuteczniej korzystać z elektrycznych silników jako napęd w najrozmaitszych zastosowaniach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem efektywność przekładni w żadnym wypadku nie jest 100%, wobec tego zawsze pojawia się pewna dysproporcja pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne podzespoły jak hamulce bądź sprzęgła. Niekwestionowanym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe elementy, które można bez przeszkód dobrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom danego projektu. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a czasem miesięcy, na czasochłonne obliczenia i testy różnych zestawów elementów. Zależnie od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do niewielkich, średnich albo dużych obciążeń, a także do długotrwałego lub krótkotrwałego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano wielostopniowe przekładnie, można otrzymać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się wyróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka typów silników (BLDC, AC, DC i szeregowych), dzieli się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową).

Brak raczej takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora jako napędu. Czy to przemysł, produkcja żywności bądź logistyka, dzięki motoreduktorom działają rozmaite automaty, jak m.in wertykulatory, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome i atrakcje w parku rozrywki. Szerokie zróżnicowanie rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich mocy i wielkości przyczyniła się do tego, że liczbę realnych kombinacji, jakie dzisiaj oferują wiodący producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w tysiącach, ale w zasadzie w milionach.

Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]