Silniki elektryczne DC otaczają nas na co dzień
Sporo przedmiotów, których używamy każdego dnia i bez których życie byłoby trudniejsze, by działać stosuje silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, olbrzymie bądź małe, te silniki odmieniły nasz sposób pracy oraz życia, lecz przeciętny obywatel najczęściej nie ma świadomości tego, jak działają te urządzenia, ani jak są one zbudowane.
Kto opracował i z czego składa się silnik DC?
Zadaniem silników elektrycznych DC jest konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od nieomal dwóch wieków i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich budowy, późniejszych modyfikacji i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego zastosowania w różnorodnego typu mechanizmach, przyczyniły się wynalazki oraz badania uznanych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak np. Michael Faraday, Gaston Planté czy Zénobe Gramme. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze komutatora, rotora, nieruchomego stojana, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne i szczotek. Dzisiaj powszechnie stosowane są także silniki bezszczotkowe, które w związku z brakiem tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uznawane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są po prostu lubiane za cichą pracę orazswoją niezawodność.
Gdzie wykorzystuje się silniki elektryczne na prąd stały?
Stwierdzenie, że silniki elektryczne DC są stosowane właściwie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik DVD albo korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki na prąd stały są częścią pociągów czy samochodów sterowanych zdalnie, a więc zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które niewątpliwie damy również naszym pociechom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych branżach przemysłu, m.in. wydobywczej, budowlanej bądź produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby popularne rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Silników prądu stałego używają też pasjonaci elektroniki do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych modeli z obszaru mechaniki i robotyki.
O ile silniki elektryczne DC o małej mocy bez problemu można zamówić w sklepach hobbystycznych bądź z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od renomowanych marek.
Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]