Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Jeśli chcesz zamówić obrączki Kraków, koniecznie wejdź na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości kobiet dzień ślubu jest niezmiernie emocjonującym dniem życia. Sakrament ten wiąże Państwa Młodych na zawsze, a znakiem ich uczucia, oddania i wierności są obrączki.

Mężowie nie zawsze mieli obrączki ślubne

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, zatem mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu podarowanie żonie pierścienia stało się częścią obrzędu zaślubin. Niedużo osób wie jednak, iż panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilkaset lat później. Już uprzednio miały miejsce przypadki, że zakładali pierścienie na dłoń gdy wyruszali na wojnę, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się szeroko w XX w., a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, że wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jednak w wielu krajach, jak przykładowo w Szwecji, na Słowenii, na Słowacji czy w Wielkiej Brytanii, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy według starych wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz przymierza obrączki razem, jednakże obyczaj podpowiada, iż przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, bowiem jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dodaj cytat, datę ślubu lub imiona małżonka

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się delikatniejszym designem. Na przestrzeni wieków sporządzano je z różnych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub stal), które symbolizowały siłę miłości. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia używa się przeważnie platyny oraz złota, które są symbolem ufności wobec partnera. Naturalnie, są one również nierzadko inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż przeważnie nabywane są uniwersalne, gładkie złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa typy złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, świadczą też często usługę grawerunku. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka czy też ważny dla młodej pary cytat.

Adres firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]