Czym zajmuje się urologia?

Urolog w Krakowie. Więcej na www.scmkrakow.pl.

Badanie u urologa powoduje u sporej grupy pacjentów zakłopotanie. Problemy zdrowotne, które bada urologia, uważane są jako bardzo krępujące, co powoduje, iż pacjenci, którzy dostrzegli u siebie niepokojące oznaki choroby, częstokroć opóźniają o wiele tygodni wizytę u specjalisty. Tymczasem może to skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Doświadczasz problemów z oddawaniem moczu? Umów się do urologa!

Urologia zajmuje się rozpoznaniem oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne m.in. za produkcję hormonów czy wydalanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu białek. Na schorzenia układu moczowego może wskazywać mnóstwo różnych symptomów, które nierzadko są bagatelizowane przez pacjentów w nadziei, iż same znikną. Na które wobec tego oznaki należy zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym zapisaniem się na badanie urologiczne? Są to głównie wszystkie zmiany powiązane z moczem, a więc pojawienie się w nim krwi lub ropy, jego spienienie bądź ciemniejsza barwa, ale także przerywany strumień moczu, pieczenie bądź ból przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu bądź wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy mogą być także mniej ewidentne, np. nadciśnienie tętnicze, ból podbrzusza lub pleców i obrzęk stóp. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, toteż mężczyźni winni zgłosić się do niego jeśli mają problemy z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w nasieniu), ze stulejką, podtrzymaniem wzwodu czy gdy zauważą jakiekolwiek zmiany na prąciu albo jądrach. Należy przy okazji podkreślić, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

Leczenie wodniaka jądra, cystoskopia i skomplikowane zabiegi – codzienność pracy urologa – wazektomia, leczenie wodniaka jądra i skomplikowane zabiegi

Pacjenci często umawiają się do poradni urologa celem uzyskania porady dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego organu), cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), jak również leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek bądź stulejki. Lekarze urolodzy na co dzień przeprowadzają również mnóstwo trudnych zabiegów, jak m.in. nefrektomia (czyli usunięcie nerki), przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i plastyka miedniczek nerkowych.

Adres firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]