Co to są dźwigary i gdzie się ich używa?
Szalunki to konstrukcje niezbędne na wielu budowach. Za ich pomocą możliwe jest modelowanie zamierzonego kształtu ścian wylewanych z betonu, a także przygotowanie w nich wlotów na okna i drzwi. Szalunki są również potrzebne przy budowie sklepień – wtedy ich najważniejszym modułem są dźwigary. Bez ich wykorzystania nie byłaby możliwa budowa wielokondygnacyjnego obiektu. Dźwigary sprawiają, iż strop nie opada kilka minut po wylaniu i może zestalić. Z jakich materiałów produkuje się dźwigary? Jak można je kupić?
Z z jakich surowców wytwarzane są dźwigary?
Dźwigar poddawany jest znacznym obciążeniom, które osiągają kilkadziesiąt ton. Stąd jego najważniejszą cechą jest trwałość. W największym stopniu wpływają na nią dwa czynniki – jakość wykonania i typ wykorzystanych do tego surowców. Powinny one być dokładnie wyselekcjonowane i sprawdzone pod kątem wytrzymałości na potężne obciążenia. Najodpowiedniejszym materiałem okazuje się lite drewno takich gatunków jak sosna, olcha, buk i topola. Ogromnie ważne jest również odpowiednie pokrycie dźwigarów impregnatem, które zabezpieczy je przed negatywnym działaniem wilgoci, klejów i innych ciekłych chemikaliów wykorzystywanych na budowie – a więc czynników, które często niszczą strukturę drewna.
Dźwigary – można je wypożyczyć
Firmy, które na co dzień zajmują się budową wielopoziomowych obiektów posiadają własne dźwigary. Ich kupno oraz składowanie generuje jednakże pewne koszty. Z kolei firmy, które od czasu do czasu podejmują się zamówień tego typu, mogą ustrzec się nadmienionych problemów. Dobrym wyjściem dla nich jest skorzystanie z oferty podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, jak również innych części szalunków.
Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków
Mob.: +48 690 999 204
E-mail:
[email protected]