Szukasz specjalistów od izolacji fundamentów? Postaw na wieloletnie doświadczenie

Osłona fundamentów przed negatywnym oddziaływaniem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najistotniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć penetrująca mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich struktury, a wykwity grzybów oraz pleśni za czasem odbiją się negatywnie na zdrowiu ich rezydentów.

Komu powierzyć realizację hydroizolacji fundamentów?

Planując budowę obiektu, należy powierzyć przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji specjalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budynków, ale także w przywracaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Mają oni wiedzę, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w danej sytuacji. Wszak wykorzystanie należytych technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Istotna jest też gruntowna analiza warunków wodnych na terenie, na którym planowana jest budowa. Dzięki niej można sprawdzić czy nieodzowna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda błyskawicznie wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się zagrożenie podtopień lub gleba jest na tyle spoista, że po opadach fundamenty stoją w wodzie długi czas).

Metody hydroizolacji fundamentów

W zależności od typu fundamentów, do ich ochrony przed wilgocią stosuje się odmienne metody. Płytę fundamentową, na której na ogół stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nałożyć ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zablokuje kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie hydroizolacji fundamentów też wypada pozostawić profesjonalistom, bowiem nierzadkim błędem mniej wykwalifikowanych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (między innymi tych dotyczących warunków i sposobów aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) lub użycie ich tanich zamienników, nie mających podobnych własności wodochronnych. Nienależyte ukończenie prac czy zastosowanie materiałów nieadekwatnych do stopnia obciążenia wilgotnością może powodować, że będzie ona nieskuteczna.