Wznoszenie budynków – o szalunkach

Więcej o szalunkach Kraków na sklep.abcszalunki.pl.

Szalunki, zwane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Zazwyczaj wykorzystuje się je podczas wylewania murów z betonu – wtedy są one konieczne do tego, aby nadać im należyty kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się również podczas stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie otworów na bramy, drzwi i okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego robi się obecnie szalunki i jakim sposobem mogą znaleźć je inwestorzy.

Szalunki ze sklejki, metalu bądź drewna

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura sporządzona z desek drewnianych czy też mocnych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można wykorzystać powtórnie po rozebraniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – większość wykonawców i inwestorów stawia więc użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki wytwarza się ze sklejki, drewna bądź metalu, a także łączyć w sobie 2 a nawet 3 surowce. Zazwyczaj jednak wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję łączą belki, łączniki, głowice ze aluminiowe bądź stalowe i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – nie musisz ich kupować?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku ekip, które zwykle świadczą odmienne usługi czy inwestorów, którzy planują planujących wybudować jeden obiekt. Kupno wszystkich modułów niezbędnych do wykonania szalunku nie byłoby odpowiedzialne finansowo . Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]