Kiedy przeprowadza się badania wysokościowe

Pragniesz poznać więcej informacji o badaniach wysokościowych Kęty? Wejdź na www.bielskobadania.pl.

Pracownicy wysokościowi pełnią swoje obowiązki często z narażeniem życia. Żeby wykluczyć występowanie groźnych sytuacji, wprowadzono konieczność poddawania się szczegółowym testom sprawdzającym czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Przez ile czasu są ważne?

Badania wysokościowe – podstawy prawne

Definicja pracy na wysokości zamieszczona jest w Rozporządzeniu z dnia 26 września 1997 r. Według tego aktu prawnego uważa się za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się przynajmniej jeden metr nad ziemią. Do grupy pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace między innymi na konstrukcjach budowlanych, stropach, rusztowaniach itd. Specjalne badania pozwalają wykluczyć występowanie wady wzroku bądź innych schorzeń mogących negatywnie oddziaływać na bezpieczeństwo pracy. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z 3 etapów – badania okulistycznego, neurologicznego oraz laryngologicznego. Lekarz bada pacjenta w kierunku wad wzroku, problemów z błędnikiem lub epilepsji. Uzupełnieniem jest standardowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – okres ważności

Badania wysokościowe należy przeprowadzać co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat muszą poddawać się im regularnie co roku. Najczęściej pojawiającym się przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest konieczność noszenia okularów, niedowidzenie, a także padaczka i cukrzyca. Warto podkreślić, że używanie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w ekstremalnych warunkach (pył, kurz). To jednak nie wszystko – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Poddawani są im m.in. operatorzy suwnic, ciężkich maszyn drogowych czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]