Po co wykonuje się psychologiczne badania operatorów maszyn?

Sprawdź, kto ma w swojej ofercie badania operatorów Bielsko. Zajrzyj tutaj.

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się z długą i bardzo wnikliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który chce zgłębić nasze rodzinne relacje. Jak się jednak okazuje badania te znajdują również zastosowanie chociażby w czasie określania zdolności do zatrudnienia osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: jakich testów należy się spodziewać?

Badania psychologiczne operatorów maszyn budowlanych nie odbiegają bardzo od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują rozbudowany wywiad zbierany przez psychologa, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy inteligencji, a także testy aparaturowe. Bez wątpienia testów nie trzeba się bać. Do ich wypełnienia należy podejść w sposób otwarty. Znaczenie ma rzetelność i szczerość zaznaczanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe zdają się mieć największe znaczenie w przypadku osób chcących pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Ustalając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie umiała w dość szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają także predyspozycje do widzenia steroskopowego, koncentracji uwagi i oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu. Wszystko to ma w wypadku operatorów maszyn budowlanych wielkie znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może wykonać wyłącznie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, a do tego niezbędne jest odbycie studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być cyklicznie powtarzane. Trzeba tego pilnować, inaczej można stracić prawo do pracy w danym zawodzie. Przestrzegający przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]