Usługi detektywistyczne

Czym zajmuje się detektyw? Ten zawód rozwija się od XIX wieku, a użycie wybitnych i fascynujących metod dedukcji odbiło swój ślad w literaturze jak na przykład bohater literacki Sherlock Holmes. Samo słowo “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Praca detektywa skupia się na przeprowadzeniu śledztwa, podczas którego posługuje się racjonalnym myśleniem i rozmaitymi niejawnymi metodami dochodzenia. W oparciu o zebrane dowody, rzetelne informacje i przesłanki przeprowadza proces dedukcji co ma na celu dojście do prawidłowych konkluzji. Prywatny detektyw prowadząc śledztwa zlecone przez klienta musi posiadać licencję, gdyż jego zeznania mogą być bardzo znaczące w sprawach sądowych czy czynnościach sprawdzających policji.

Zakres czynności detektywa

Korzystanie z pomocy prywatnych detektywów staje się coraz bardziej powszechne. Obecnie biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i kompetentny, gdzie każda charakterystyczna sugestia czy wiadomość od klienta ma znaczenie. Przede wszystkim wachlarz takiej działalności to zbieranie wrażliwych, tajnych informacji często dotyczących procesów karnych i cywilnych, szukanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, dokonywanie weryfikacji wiarygodności świadków i dokumentów, wywiązywania się z obowiązków finansowych i ubezpieczeniowych. Pokaźny popyt na detektywów wynika z tego, że coraz częściej jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana trudno jest poprzeć dowodami nasze racje i motywy. W celu ochrony własnych interesów wiele oszustw jest maskowanych, a zeznania osób postronnych i świadków są przeinaczone. Jedynie dobry detektyw potrafi ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.