Jakie są etapy budowy domu? Projekt, pozwolenia i realizacja krok po kroku
Jakie są etapy budowy domu? Projekt, pozwolenia i realizacja krok po kroku13 września 2022
Budowa wymarzonego domu to, co tu dużo mówić, poważna inwestycja i wieloetapowy proces, który stanowi ogromne wyzwanie dla inwestora. Najczęściej stanowi inwestycję życia. Znam też osoby, które budują już drugi dom, bo pierwszy jednak za mały, albo lokalizacja nie do końca odpowiednia. Jeśli zabieramy się do tego pierwszy raz, to najczęściej nie mamy wiedzy, jak to w ogóle wygląda i czego się spodziewać w kolejnych etapach.
Jakie są więc etapy budowy domu? O czym należy pamiętać, wybierając rozwiązania do swojego projektu? Zapoznaj się z aktualnymi informacjami, jak krok po kroku powinna przebiegać budowa wraz z omówieniem poszczególnych etapów inwestycji.
Etapy budowy domu jednorodzinnego
Zawsze marzyłeś o własnym domu, który będzie nie tylko komfortowy, ale także funkcjonalny, bezpieczny i urządzony zgodnie z Twoimi indywidualnymi preferencjami? Martwisz się, że czeka Cię wiele formalności, trudne decyzje do podjęcia, a także nieprzewidziane koszty i wiele stresu? W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć proces budowy domu jednorodzinnego, tak, żeby uniknąć organizacyjnego chaosu. Omówimy zakup działki, wytyczne związane z projektem, kosztorys, ważne formalności, a także zakup materiałów oraz sam proces budowy nieruchomości. Budowa domu – etapy, sprawy urzędowe i niezbędne dokumenty!
Zakup działki
Zacznijmy od znalezienia odpowiedniej działki budowlanej, na której zostanie zbudowany dom. Nie jest to łatwe zadanie, trzeba wziąć pod uwagę między innymi:
– Lokalizację – wolisz mieszkać w centrum miasta, na przedmieściach, a może na wsi? Dużo zależy od naszych potrzeb oraz trybu życia. Wybierając lokalizację działki, uwzględnijmy konieczność codziennych dojazdów do miejsca pracy, sprawdźmy odległość do sklepów oraz innych ważnych obiektów (ulubione miejsca rekreacji, spotkań z przyjaciółmi). Nie bez znaczenia jest np. czas, który trzeba przeznaczyć na dowożenie dzieci do szkoły i na zajęcia dodatkowe, a zazwyczaj ma to miejsce w godzinach szczytu.
– Kształt działki i jej metraż – unikajmy wąskich działek, na których trudno będzie zbudować wymarzony dom. Pamiętajmy, że obowiązują przepisy regulujące odległość okien lub drzwi od granicy działki, jeśli zatem zainwestujemy w działkę o nietypowym kształcie, trudniej będzie nam wkomponować dom. Najlepiej zdecydować się na działkę o kształcie zbliżonym do kwadratu. Jeśli trafi się piękna miejscówka o mniej standardowych wymiarach, zawsze można poradzić się architekta, czy jest możliwe wybudowanie na niej domu, aby przedwcześnie nie skreślić wyszukanej nieruchomości.
– Ukształtowanie terenu – działka jest płaska czy ze spadkiem? Wjazd na posesję jest od strony północnej lub wschodniej? To ważne aspekty, które wpłyną na koszty i stopień skomplikowania budowy domu i późniejszy komfort użytkowania nieruchomości. Najlepiej, gdy działka jest tak położona względem stron świata, że pokoje dzienne i taras będą zlokalizowane od południa/południowego zachodu. Sprawdźmy też stopień zadrzewienia działki – być może konieczna będzie wycinka. Choć osobiście jestem zwolenniczką zostawiania wszystkiego, co zielone.
– Uzbrojenie – szukajmy działek wyposażonych w media – prąd, gaz, wodę i kanalizację. To ułatwi i przyspieszy proces budowy domu. Ale jeśli nie wszystko jest na działce, to warto z architektem porozmawiać o możliwych opcjach, albo w czym wiąże się doprowadzenie mediów. Nie zawsze diabeł jest taki straszny, jak go malują. Czy też media
Źródło tekstu: https://joannaklusak.com/jakie-sa-etapy-budowy-domu-projekt-pozwolenia-i-realizacja-krok-po-kroku/