Chcesz odżywiać się zdrowo? Kupuj żywność ekologiczną

Chcesz kupić żywność eko? Zobacz tutaj.

Od szybkiego rozkwitu branży żywieniowej, który daje się zauważyć od zeszłego wieku, wyroby jedzone przez nas każdego dnia zaczęto nagminnie wypełniać rozmaitymi substancjami przedłużającymi ich zdatność do spożycia. Lecz wraz z dojrzewającą świadomością konsumentów odnośnie tego, co spożywają i jakie może to mieć skutki dla ich samopoczucia, w ostatnim czasie coraz częściej poszukują oni towarów wykonanych z żywności nieprzetworzonej.

Ekologiczna żywność – z upraw nie stosujących syntetycznych nawozów i pestycydów

Żeby dany wyrób oferowany w naszym kraju mógł zwać się „ekologicznym”, musi spełnić kilka wytycznych. Żywność ekologiczna oraz artykuły z niej wytworzone muszą pozyskać określone certyfikaty wydawane przez uprawnione do tego laboratoria. Kluczową jednakże właściwością spożywczych artykułów ekologicznych jest to, że użyte do ich przyrządzenia warzywa oraz owoce uprawiano według najważniejszych norm rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie używali syntetycznych środków ochrony roślin ani nawozów, które mogłyby mieć niekorzystny oddziaływanie nie tylko na zdrowie ludzi, ale które również szkodzą środowisku. Niektóre wszak nawozy powodują zasolenie gleby lub zatruwają wody powierzchniowe, a natryski upraw syntetycznymi pestycydami nieraz skutkują śmiercią pożytecznych owadów. Z kolei ekologiczna uprawa powoduje, że warzywa i owoce cechują się niższą zawartością azotynów, azotanów i metali ciężkich, a to znaczy, iż mniej tych niezdrowych substancji dostanie się do ciała ich konsumentów.

Co powinno być umieszczone na opakowaniu zdrowej żywności eko

Żywność ekologiczna podlega ciągłej kontroli w każdej fazie produkcji, w tym też podczas transportu i przechowywania. Co kluczowe, jeśli produkt spełnia wymogi, jego producent nie licząc typowych informacji m.in. o temperaturze składowania, możliwych alergenach, terminie zdatności do spożycia i masie netto, miejscu pochodzenia składników, musi też obligatoryjnie podać numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej niniejszy produkt oraz umieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, czyli białe gwiazdy tworzące w kształt listka. Szukając żywności ekologicznej należy więc czytać wnikliwie etykiety wyrobów, a zamawiając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy umieścił on na stronie informację o otrzymanych certyfikatach.

Adres firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]