Książki dla młodzieży – fikcja literacka kierowana do nastolatków

Dowiedz się więcej o literaturze młodzieżowej.

Dzieci wychowywane w XXI w. mają coraz mniejszy kontakt z dobrą literaturą. Nastolatek wybiera głównie dostępną od ręki rozrywkę w telewizji, w telefonie bądź na komputerze, a po książkę zazwyczaj sięga wtedy, kiedy jest to obligatoryjna lektura szkolna. I również z powodu przymusu analizy tekstów literackich sprzed wieków dla szeregu licealistów czytanie dla rozrywki jest odległym konceptem.

Literatura dla nastolatków – książki intrygujące młodą generację czytelników

Nastolatki nie muszą być skazani wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. W ofercie księgarni jest mnóstwo literatury dla nastolatków nie tylko zagranicznych ale i polskich autorów, którzy rozważają problemy i snują historie intrygujące młode pokolenie czytelników. Ten rodzaj literatury uzyskał swoją nazwę:“literatura Young Adult (YA)”. Jest to fikcja pisana z myślą o odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Powieści dla młodzieży sięgają do licznych gatunków literackich: są tu m.in obyczajówki, pełne akcji przygodówki i thrillery. Jednak wspólnym mianownikiem tych książek jest odwołanie się wprost do uniwersalnych doświadczeń młodego człowieka. Książki te mówią więc o stosunkach z rodzicami, poznawaniem swojej tożsamości, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszych zauroczeniach czy odnajdowaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury młodzieżowej pomaga nastolatkom poczuć, iż inni też mają jednakowe problemy w okresie dojrzewania.

Czy warto zachęcać nastolatków do czytania literatury dla młodzieży

Rekomendujemy podsuwać młodzieży inspirującą ją literaturę, gdyż wzniecenie w nich pragnienia czytania dla rozrywki z biegiem czasu przynosi mnóstwo korzyści. Osoba, która jest oczytany posługuje się szerszym słownictwem i dobrze daje sobie radę z gramatyką oraz ortografią, co niewątpliwie upraszcza zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Lecz czytanie o historiach innych osób w podobnym wieku to też sposób na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz lepsze poznanie siebie i własnych potrzeb. Co ważne, rodzina w żadnym razie nie powinna drwić z pasji dziecka. Jeśli więc nastolatek chętniej wybiera historie o duchach lub kosmitach nie mówcie, że to niedorzeczne i dajcie mu je eksplorować!

Adres firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa