Sztylpy i czapsy – co wybrać do jazdy konnej?

Więcej o czapsach.

Według wielu jeźdźców najodpowiedniejszymi butami do jazdy konnej są oficerki – obuwie ze skóry z długą, sięgającą kolan cholewą. I chociaż rzeczywiście w tym sporcie sprawdzają się doskonale, nie są bez wad. Główną z nich jest ich koszt – najlepsze fasony oficerek mogą kosztować około kilku tysięcy PLN. Na dodatek zakładanie oraz jazda w oficerkach może być w dużym stopniu utrudnione ze względu na konieczność noszenia spodni z grubszej tkaniny, nie zawsze mieszczącej się w cholewce buta. Tych wad nie mają na szczęście czapsy i sztylpy.

Czapsy i sztylpy jeździeckie – charakterystyka

Czapsy i sztylpy to elementy zakładane na sztyblety, zapewniające ochronę wyższej partii nóg jeźdźca – porównuje się je do stuptutów piechura. Te pierwsze sięgają do pachwiny, gwarantując zabezpieczenie dla nogi na całej długości, natomiast drugie – ochraniają wyłącznie łydkę sportowca, kończąc się na kolanie. Zarówno sztylpy, jak i czapsy są wytwarzane z różnych materiałów. W sklepach przeważnie znajdziemy sztylpy i czapsy skórzane, aczkolwiek poza nimi dostępne są również modele wyrabiane z tkaniny lub tworzyw sztucznych.

Jak kupować czapsy i sztylpy?

Ostatnie wymienione wyżej warianty cechują się znacznie niższą ceną. Skutkiem tego są polecane jeźdźcom z ograniczonym budżetem , a także dzieciom, szybko wyrastającym z kolejnych rozmiarów. Poza tym sztylpy i czapsy z tkaniny są przewiewniejsze, dlatego lepiej sprawdzają się wiosną i latem. Obszerny wybór sztylp i czapsów znajdziemy w sklepach internetowych – modele doskonale dobrane do swoich potrzeb kupią więc także jeźdźcy zamieszkujący miejscowości, w których nie ma odpowiednio wyposażonego sklepu jeździeckiego.

Adres firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]